Ekonomi

Anadolu, 2023 yılında seramik sektöründe Ege’nin en çok ihracat yapan markası oldu

Farklı ülkelerden temin ettiği seramik ve doğal taşları başta ABD ve Kanada olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine ihraç eden Anatolia, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 2023 yılında en çok ihracat yapan marka seçildi.

Yerli seramik markaları yurt dışındaki faaliyetleriyle ülke ekonomisine yaptıkları katkılarla başarıya imza atmaya devam ediyor. Son olarak farklı ülkelerden temin ettiği seramik ve doğal taşları başta ABD ve Kanada olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine ihraç eden Anatolia Doğaltaş Seramik, İhracatın Yıldızları’nda 2023 yılının seramik ve toprak ürünleri faslında en çok ihracat yapan firma oldu. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından her yıl düzenlenen Ödül Töreni. Bunu gerçekleştiren marka seçildi. Ödülü, Anadolu Genel Müdürü Şemun Alp Biber’e İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi tarafından takdim edildi.

Anadolu Genel Müdürü Şemun Alp Biber, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Sektörün Ege Bölgesi’nde ihracat liderliğine ulaşmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. “Geçtiğimiz yılın sonunda İzmir Aliağa’daki fabrikamızın devreye girmesiyle üretime başladık, hedefimiz sektörümüzde ülke çapında ihracat şampiyonu olmaktır” dedi.

“Yılda 10 milyon metrekare üretim yapacaklar”

200 bin metrekare kapalı alana sahip tesiste 1,6 x 3,2 ve 1,2 x 2,8 metre ebatlarında teknik porselen tabaklar ürettiklerini belirten Anadolu Genel Müdürü Şemun Alp Biber, “İlk ürünlerimizi pazara sunduk. . Eylül ayı sonunda İtalya’da, Kasım ayında ise İstanbul’da düzenlenen fuarlara da katıldık. Tesisimizin 2. ve 3. hatlarının montajı da yakın zamanda tamamlanacak. “Bu 3 hatta yılda toplam 10 milyon metrekarelik üretmeyi hedefliyoruz, bu da 250 milyon dolara mal olacak” dedi ve ekledi:

“İşlerin gelişimine ve pazarın durumuna göre 3 yıl içerisinde hat sayımızı 11’e çıkaracağız. Bu hatlar tamamlandığında yatırımın maliyeti 500 milyon dolara ulaşacak. Yatırımlarımız sonucunda şu anda 300’ü Kanada ve ABD’de olmak üzere 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. “İlk 3 hattımız devreye girdiğinde bu sayı 600’ü, tüm hatlarımız devreye girdiğinde ise 800’ü aşacak.”

“Ürünlerimiz koliye girene kadar otomatik olarak, el değmeden işlenmektedir.”

Şemun Alp Biber: “Tamamen katma değerli ürünler üretiyoruz. Tesisimiz ürün portföyünün yanı sıra üretim teknolojisi açısından da benzersiz bir modele sahiptir. Hammadde hazırlama ve stoklama tamamen otomatik olarak yapılır. Eser kutuya girene kadar kimse tarafından dokunulmamaktadır. Büyük ebatlı seramiklerimiz çoğunlukla mutfak tezgahlarında kullanılmaktadır. Kuvars, mermer, granit ve MDF gibi muadillerine göre çizilmemesi, ısıya dayanıklı olması, hijyenik olması ve sınırsız tasarım alternatiflerine sahip olması gibi avantajlara sahip olan bu ürünlerin pazarı giderek büyüyor. 2 yıldır iş tasarımları üzerinde çalışıyoruz. Dünyada bugüne kadar yapılmamış yöntemlerle bu çalışmaları başka bir boyuta taşıyabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

“Platin LEED Sertifikası alacağız”

Tesisin çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuracaklarına işaret eden Anadolu Genel Müdürü Şemun Alp Biber, “200 bin metrekarelik GES’in tek çatıya uygulanması dünyada çok nadirdir. Geçtiğimiz yıl projemizin montajına başladık. 21,5 megavatlık elektrik üretimiyle ilk 3 hattın elektrik ihtiyacının tamamını buradan karşılayacağız. Atık suyun geri dönüşümü konusunda yatırımımız var. Tüm suyumuzu ve katı atıklarımızı geri dönüştüreceğiz. Yeşil binalara en üst düzeyde verilen LEED Sertifikasını almayı planlıyoruz. “Tesisimizi de bu işin inovasyonunun, Ar-Ge’sinin yapıldığı bir merkez haline getirmek istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu