Haber

BM Genel Sekreteri Guterres’ten İsrail’e yanıt: Yanlış yorumlandı…

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ‘Gazze’ açıklamalarının ardından Tel Aviv’den gelen istifa çağrılarına ilişkin konuştu. Guterres, İsrail’in tepkisini çeken açıklamalarına değindi.

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını “meşrulaştırdığı” yönündeki suçlamaları reddeden Guterres, “Bazı açıklamalarımın yanlış yorumlanması beni şok etti… Sanki Hamas’ın terör eylemlerini meşrulaştırıyormuşum gibi. Bu yanlış. Tam tersi oldu. “

Ne oldu?

Guterres’in “Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalmıştır” açıklamasının ardından İsrail ile BM arasında Gazze konusunda gerginlik çıktı. Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda yaptığı konuşmada, “Hamas saldırılarının bir anda gerçekleşmediğinin de farkında olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. yıllar.” Bu açıklamanın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres’le görüşmesini iptal ettiğini duyurdu.

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, Guterres’i ‘istifa’ya davet ederek, BM yetkililerine vize verilmeyeceğini duyurdu. Erdan, “BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’in vizesini zaten reddetmiştik. Artık onlara bir ders vermenin zamanı geldi.” (DIŞ HABER)

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu