Ekonomi

Brand Week Istanbul’da ikinci gün geride kaldı

Yılın en ilham verici haftası Brand Week Istanbul’da ikinci gün 10 Kasım sebebiyle gerçekleştirilen anma merasimiyle başladı. Time to Reset temasıyla 9 başka salonda gerçekleştirilen panellerde birçok ünlü ve uzman isim iştirakçilerle buluştu. Kuvvetli PSM’de düzenlenen aktiflik 11 Kasım’da sona eriyor.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Brand Week Istanbul, ikinci güne 10 Kasım sebebiyle gerçekleştirilen anma merasimiyle başladı. Kuvvetli PSM’de düzenlenen aktiflik, 9 farklı salonda gerçekleştirilen panellerle devam etti.

Yaratıcılık, dijital trendler, bilimin geleceği üzere mevzuların tartışıldığı 10 Kasım’da Konda Araştırma İdare Heyeti Üyesi Bekir Ağırdır, BJK Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, Chicago Üniversitesi Fizik Profesörü Mete Atatüre, Medya Sanatkarı ve Direktör Refik Anadol, Evrim Ağacı CEO’su Davet Mert Bakırcı, Direktör Serdar Erener, Muharrir ve Hicivci Nels Abbey, Decode Pazarlama Yöneticisi Phil Barden, Müzisyen Harun Tekin, Harbour Collective Kurucu ve Strateji Ortağı Kev Chesters ve SalesBrain Kurucusu ve CEO’su Cristophe Morin başta olmak üzere birçok kıymetli isim Brand Week Istanbul iştirakçileriyle bir ortaya geldi.

Inspiration sahnesinde “Spor Kültürünü Resetlemek” başlıklı panelde konuşan BJK Teknik Yöneticisi Şenol Güneş,“Her vakit reset’lemeye gereksinim var. Fakat bu silip atmak manasına gelmiyor. Pandemi tüm dünyayı farklı biçimlerde etkiledi. Bugünkü bahsimiz spor. Öncelikle spor ve sanat dünyanın kaçınılmaz iki olgusu. Bu alanlarda hoşlaşmaya gereksinimimiz var. Sevgiyi ve saygıyı bu alanlarda görüyoruz. Spor, sanayileştiği için bazen özü de kayboluyor. 55 yıllık spor hayatıma baktığımda; yeni dünya tertibinde, yeni spor anlayışında çok şey değiştiğini görüyorum. Bugüne kadar hep kendimi yenilemeye çalıştım. Artık hayatımızı 100 yıllık planlamamız gerekiyor. Dünya değişiyor. Bizler de tıpkı olaylara farklı bakış açıları getirirsek reset’lemeyi gerçekleştirmiş oluruz” dedi.

“Sihirli kavramlar aramayın, önce demografiye bakın”

“Türkiye Gündemi: Büyük Reset İhtiyacı: Türkiye’nin 10 Yıllık Dönüşümü” başlıklı panelde konuşan Konda Araştırma İdare Şurası Üyesi Bekir Ağırdır, “Time to Reset konuşuyorsak, farklı bakmayı konuşuyorsak sizlere naçizane teklifim öncelikle Türkiye’nin demografisini incelemeniz. Örneğin Türkiye yaşlanıyor. Herkes Z Nesli, gençleri anlayalım sıkıntısında fakat 50 yaşın üzerindeki nüfus artıyor. Bütün siyasetçiler kreş vadediyor, kimse huzurevi vadetmiyor. Öte yandan Türkiye hâlâ göç ediyor. Artık köylü nüfus yüzde 7’nin altında. Bugün Türkiye kentli bir ülke. Ülke nüfusunun yarısı 11 metropolde. Bütün markaların Türkiye’nin demografik yapısını incelemesi gerekiyor. Sihirli kavramlar aramayın, evvel demografiye bakın” dedi.

“Tut ki Yeniden Başladık”başlıklı panelde konuşan Chicago Üniversitesi Fizik Profesörü Mete Atatüre, “Yeniden başlama dediğimiz zaman kökeninde bir sıkıntı, bir dert var. Genelde bir şeyler yolunda gitmediği için yeniden başlıyoruz. Her şey yolunda gidiyorken yeniden başlamıyoruz. Bilim tarafından bakarak dış etkenler ve iç etkenler olarak ikiye böldüm. Dolayısıyla global çapta bir şeyler olsun ki bilim başka bir şeyler yapmaya çalışsın. Önünde onu durduran bir set olsun ki akarsuyun yönünün değişmesi gereksin” dedi.

“Çeşitliliğin kucaklandığını giderek daha fazla görüyoruz”

Brands & Trends sahnesinde “Klişelere, Ana Akıma ve Beyaz Adama Veda!” başlıklı panelde konuşan Yazar ve Hicivci Nels Abbey, “Dünya değişiyor. Artık İngiliz siyasetinde Hint kökenli bir başbakan var. Çeşitliliğin kucaklandığını giderek daha fazla görüyoruz. Hatta Netflix, Microsoft ve Google üzere büyük şirketlere bakarsanız hepsinin çeşitliliği kucakladığını görebilirsiniz. İdare şuralarının mümkün olduğunca tesirli olabilmesi için olabildiğince çeşitli olmaları gerektiğini kabul ediyorlar. Şirketler eserlerini kullanan müşterileri olabildiğince kucaklamak zorundalar. Alışılmış herkes için çeşitliliği geliştirmek kolay olmadı lakin üzerinde çalışıyorlar. Daha da değerlisi, olan öbür bir şey, yeni bir soru var. Dışarıdakiler yeni içeridekiler mi oldu? 2022 yazında İngiliz siyasetinde bir şey gerçekleşti. Muhafazakâr parti seçime hazırlanıyordu. Değişik olan ise konum için aday gösterilen insanların çoğunluğu etnik azınlıklardan oluşuyordu” dedi.

“Tüm sanatların amacı şiirsel ânı bulmaktır”

“Bilimin Işığında Yeni Teknolojiler ve Yardımcı Süreçler” başlıklı panelde Evrim Ağacı CEO’su Davet Mert Bakırcı ile birlikte teknolojinin sanattaki kıymetine değinen Medya Sanatkarı ve Direktör Refik Anadol, ‘’Makinenin kalıcılığı büyüleyici. Ayrıyeten çeşitli ses ve manzaralarla çalışmamıza da yardımcı oluyor. Öte yandan Open-source kültürü sanatı erişilebilir kılmak ve birçok insan tarafından kullanılabilir hâle getirmek açısından kıymetli olan şeylerden birisi. Kimileri inançlı alanları sever fakat ben gelecekte neler olabileceğini görmeyi ve kendime meydan okumayı seviyorum. Tüm sanatların gayesi şiirsel ânı bulmaktır. Bu an geleceği hatırlamak üzere bir şey zira şimdi yaratılmadı fakat potansiyel orada duruyor” dedi.

Bu sahnelerin ve konuşmacıların yanı sıra sıhhate dair birçok başlık Brand Week Istanbul’un ikinci gününde Healing Hall sahnesinde izleyiciye aktarıldı. “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar ve Vals Gösterisi”nin sahnelendiği sahnede Uzman Eczacı Ayşegül Birlik “Time to Run: Gerçek Yaşımız Kaç?” başlıklı panelde, Dr. Tuğçe Erkan “Time to Be Healthy: Sağlık Konuşmanın Tam Vakti” başlıklı panelde ve Prof. Dr. Acar Baltaş “Time to Enjoy: Hayatın Hakkını Vermek” başlıklı panelde konuşmasını gerçekleştirdi. Uzm. Dr. Eneida Kote, Prof Dr. Murat Aksoy, Eğitim Yöneticisi Yeşim Karabuda üzere birçok isim de tekrar “Healing Hall” sahnesinde izleyicilerle buluştu.

Türkiye’nin Lovemark’ları mükafatlarına kavuştu

Öte yandan Brand Week Istanbul’da, Türkiye’nin Lovemark’ları mükafatlarına kavuştu. Ödül merasiminde, MediaCat Genel Yayın Direktörü Pelin Özkan, MediaCat ve Ipsos tarafından 2007’den bu yana gerçekleştirilen araştırmaya ve bu yılki kategorilere dair ayrıntıları paylaştı. Araştırmaya nazaran Türkiye’nin Lovemark’ları ise şu formda sıralandı:

 • Akaryakıt: OPET
 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Bitki Çayı: Doğadan
 • Kahve: Nescafé
 • Mobilya: İstikbal
 • Pizza: Domino’s
 • E-ticaret: Trendyol
 • Giyim-Tekstil: LC Waikiki
 • İç Giysi: Penti

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu