Ekonomi

Çiğ sütte artış var! Raf fiyatlarına yansıdı

Trakya başta olmak üzere son dönemde çiğ süt fiyatına 15 lira talep edildiğini, daha sonra bu talebin diğer bölgelere de yayılmaya başladığını kaydeden sektör temsilcileri, 2,5 liralık artışın süt fiyatındaki artıştan kaynaklandığını belirtiyor. Üretici 15 liraya. Ulusal Süt Konseyi’nin referans fiyatı 11 lira 50 kuruş. alıyor.

Zincir marketlerde yüzde 3 ve daha fazla yağ içeren sütün fiyatı 24 lira ile 38 lira arasında değişiyor. Öte yandan Kasım ayından itibaren süt ürünlerinde yaşanan artış raflara yansımaya başladı. Etiketler 2 Kasım’dan bu yana değiştirildi.

Temsilciler, Trakya’da Çanakkale ve Edirne illerindeki üreticilerin çiğ süt fiyatı için 15 lira talep etmeye başladığını, ardından Balıkesir ve Konya’da da bu talebin geldiğini ve bunun nihai ürün fiyatına yansıdığını belirtiyor. Temsilciler, zamların ekim ayında geldiğini, 1 Kasım’dan itibaren bir artışın daha yansıdığını, bunun sonucunda da iki kez yansıdığını belirtiyor. Temsilciler, indirim marketlerindeki fason ürünlerden ekim ve kasım aylarında toplam 2,5 lira kazanıldığını, dünyada son dönemde fiyatı artan tek gıda ürününün süt olduğunu belirtti.

Yem fiyatlarının uzun süredir aynı seyrettiği, bu artışın piyasadaki arz ve talepten kaynaklanan bir gelişme olduğu vurgulanıyor. Serbest piyasada sütün fiyatı 13 lira civarında. Son dönemde raftaki sütün fiyatındaki 2,5 liralık artışın nedeni çiğ sütün 15 liraya çıkması. Temsilciler, bu artışa neden olacak bir maliyet artışının görünmediğine dikkat çekerek, arz-talep dengesizliğine dikkat çekiyor.

SÜT ARTIŞI 20 GÜN SONRA BAŞLIYOR

Trakya’da çiğ süt fiyatlarındaki artış zamanla Anadolu’ya da yayılıyor. Trakya’daki sektör temsilcileri, bugün çiğ süt için 15,5 lira talep edilmeye başlandığını, bazı kooperatif yöneticilerinin ise 15,5 lirayı konuşmaya başladığını belirtiyor. Çiğ sütte büyük bir sorun yaşanmadığı, 15-20 gün içinde süt arzındaki artışın başlayacağı belirtiliyor. Temsilciler, USK’nın tavsiye ettiği taban fiyatın yanı sıra serbest piyasada oluşan bir fiyatın bulunduğunu paylaşırken, diğer taraftan kaliteli süte belirli bir oranda yüzde 10 prim verilebileceğini belirtiyor. Temsilciler, maliyet artışlarına rağmen fiyatların sabit kaldığı bir dönem olduğunu, şu anda böyle bir baskının bulunmadığını belirtiyor.

KAYNAK: DÜNYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu