Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, Çin-Cezayir ilişkilerine övgüde bulundu

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Cezayir Başbakanı Ayman Bin Abdurrahman ile yaptığı görüşmede iki ülkenin alaka düzeyini takdir etti.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre Bin Abdurrahman ve Şi, ? Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Devletleri Zirvesi çerçevesinde sona erdi.

Bin Abdurrahman ile görüşmesinde Xi, Çin ile Cezayir arasındaki tarihi dayanışma ve iş birliği bağlarına “çok övgüde bulundu” ve 2014’ün ortasında kurulan Cezayir-Çin stratejik ortaklığı çerçevesinde ikili işbirliğinin ulaştığı seviyeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. iki taraf.

Çin’in Cezayir ile bağlarını daha da derinleştirmeye istekli olduğunu kaydeden Xi, altyapı, enerji, madencilik ve diğer alanlarda mevcut iş birliğine işaret ederek, Cezayir ile bu ortaklığı yeni alanlar içerecek şekilde derinleştirmek ve çeşitlendirmek istediğini ifade etti.

Xi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune’i iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmede ilerleme kaydetmesi için Çin’e davet etti.

Başbakan Bin Abdurrahman ise Cumhurbaşkanı Tebbun’un iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmak için Xi ile birlikte çalışmaya kararlı olduğunu belirterek, Cezayir ve Çin’in dayanışma dolu ortak bir tarihi paylaştığına dikkat çekti.

Görüşmede Bin Abdurrahman ve Xi, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ni de takdir etti.

Cezayir Başbakanı Bin Abdurrahman, Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde Cezayir Cumhurbaşkanı Tebboune’u temsil etmek üzere Perşembe günü Suudi Arabistan’a gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu