Ekonomi

Çin’in CBDC’si, gizlilik endişeleri nedeniyle benimsenmekte zorlanıyor

Çin dijital bir para birimine doğru ilk adımlarını atarken dijital yuan pilot programdaki bazı katılımcılar tarafından reddediliyor. Raporlar, çeşitli korkular ve kısıtlamalar nedeniyle hükümetin onayladığı dijital para birimini kabul etmekte tereddüt edildiğini gösteriyor.

South China Morning Post’un son raporuna göre devlet çalışanlarının, ödemelerinin bir kısmını CBDC’de aldığı bazı Çin şehirlerinde, dijital yuanı günlük işlemlere entegre etme çabaları, katılımcılar CBDC’yi kullanmak yerine hemen fiziksel nakde dönüştürdükleri için başarısız görünüyor. Suzhou’daki bir devlet bankasının bir başka hesap yöneticisi Sammy Lin de fonları saklamak için e-CNY uygulamasını kullanma konusundaki şüphelerini dile getirerek faiz yokluğuna ve bakiye harcamaları için küçük fırsatlara işaret etti.

Kullanım sorunları

Bir kamu çalışanı olan Andrew Wang da aynı görüşte olup kendisinin dijital para konusunda fazla endişelenmediğini ancak maaşının tamamını dijital RMB olarak alan eşinin, herhangi bir amaca hizmet etmediği için tutarı derhal nakde çevireceğini belirtti. Wang, e-CNY cüzdanının para yatırmaya veya finansal ürünlere yatırım yapmaya izin vermediğinin altını çizerek tamamen dijital bir ekonomiye geçiş sürecinde ortaya çıkan sorunlara işaret etti.

Gizlilik ve gözetim

Çin, 2023 ortasına kadar 250 milyar doların üzerinde dijital yuan işlemiyle, dijital ödemelerde büyük ilerleme kaydetmiş olsa da gizlilik ve gözetimle ilgili sorunlar var. Pekin’deki Cheung Kong Graduate School of Business’ta araştırmacı olan Ye Dongyan, dijital yuanın operasyonel hale getirilmesinde, gizlilik ve güvenlik arasında dikkatli bir denge kurulması gerektiğine işaret etti. Gizlilik sorunları hâlâ büyük bir sorun. Eski Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang bile bunun dijital finans çağındaki en büyük zorluk olduğunu söylüyor.

Hükümet güvencesi

Yi Gang, Pekin’deki bir forum sırasında gizlilikle ilgili endişelere değinerek dijital yuanın “kontrol edilebilir anonimlik” sağladığını, böylece gizliliği koruduğunu ve daha büyük işlemlerde izlenebilirlik sağladığını söyledi. Hükümet güvence verse de kamuoyunun, bu yaklaşımın pratik yönleri ve bireylerin mahremiyet haklarına yönelik tehdidi konusunda soruları var.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Tanıtım çabaları

Oluşturulduğu 2020 yılından bu yana Çin’deki çeşitli yargı bölgeleri, CBDC’nin tanıtımı için 26,5 milyon doların üzerinde sübvansiyon ve tüketim kuponlarının sunulduğu girişimler başlattı. Yine de bu kampanyalar gizlilik ve işlev sorununu ele almada çok başarılı olamadı, bu da Çin’in dijital para birimi deneyinin geniş çapta kabul görmesi için uzun bir yol olduğuna işaret ediyor.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu