Ekonomi

“Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinin alternatifi yok”

Baerbock, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Bayramov, Azerbaycan’ın Almanya ile ilişkilerin geliştirilmesine özel önem verdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız 2023 yılında Almanya’da Münih Güvenlik Konferansı’na katılmıştır. Resmi ziyarette bulunmuştur.

Bu yıl ülkelerimizin dışişleri bakanları arasında siyasi istişareler, bir dizi toplantı ve ziyaretler gerçekleştirildi. “İlişkiler başarıyla gelişiyor” dedi. Azerbaycan’da 200’den fazla Alman firmasının faaliyet gösterdiğini belirten Bayramov, “Almanya’nın Güney Kafkasya’daki ticaret cirosunun yüzde 70’i Azerbaycan’dan geliyor. “Alman şirketleri Azerbaycan’a 810 milyon dolar yatırım yaptı, Azerbaycan tarafı da 550 milyon dolar yatırım yaptı” dedi.

Bölgedeki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını vurgulayan Bayramov, “Azerbaycan’ın son 3 yılda yaptığı barış girişimlerini ve sonlarının belirlenmesi ve çizilmesi konusunda kendilerini bilgilendirdim. Ne yazık ki Ermenistan’ın bu 3 alandaki tutumu nedeniyle hiçbir sonuç alınamadı. Tehdit, Ermenistan’ın desteklediği, 10 bine yakın askerin bulunduğu Ermenistan’da bileşiklerin ülkemizden çekilmesini engelleyen, bölücülüğü teşvik eden yasadışı rejimdi.

“Bu vesileyle meslektaşıma Azerbaycan’ın terörle mücadele operasyonu hakkında bilgi verdim” dedi. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine değinen Bayramov, “Azerbaycan devleti, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinden başka alternatif olmadığını düşünüyor. Azerbaycan bu konuda Ermenistan’a önerilerde bulundu.

Şu anda önerdiğimiz paketlerle ilgili olarak Ermenistan’dan yanıt bekliyoruz. “Şartlar kabul edilirse bu diyaloğu sürdürmeye hazırız” dedi. Baerbock ayrıca, “Bu bölge aynı zamanda çatışmaların da olduğu bir bölge. Çatışmayı çözmek için güven inşa etmek önemlidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu