Haber

FKÖ Üyesi Azzam el-Ahmad, Lübnan Genelkurmay Başkanı ile ateşkes adımlarını görüştü

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Azzam el-Ahmad, Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Awn ile ateşkes için atılması gereken adımları görüştü.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan haberde, FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed’in Lübnan Genelkurmay Başkanı Avn ile başkent Beyrut’ta bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede, 29 Temmuz’da kanlı çatışmaların yaşandığı Ayn el-Helva ve Filistinli mültecilerin durumunun ele alındığı kaydedildi.

Görüşmede ayrıca ateşkes için atılacak adımların ve 30 Temmuz’da çıkan çatışmalarda şehit olan Fetih Hareketi Sorumlusu Ebu Şeref el-Armuş’un faillerinin bulunmasının ele alındığı belirtildi.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi bugün yaptığı açıklamada, Mülteci Kampı’ndaki durumun sakinleştiğini ve çatışmaların diğer kamplara sıçramasının söz konusu olmadığını söyledi.

Ayn al-Halwa’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğuyla 31 Temmuz’da kamptaki Filistinli gruplar arasında ateşkese varıldığı açıklandı. Ancak taraflar arasında zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle henüz tam bir istikrar ortamı sağlanamamıştır.

Yaşanan çatışmalar üzerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn 5 ve 6 Ağustos tarihlerinde yaptıkları açıklamalarda vatandaşlarını “bir an önce Lübnan topraklarını terk etmeye” davet etmişti.

Kuveyt, Katar ve Almanya Lübnan’daki vatandaşlarını “güvenlik sorunu olan yerlerden ve çatışma bölgelerinden uzak durmaları” konusunda uyarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu