Sağlık

Hastalıklarınızı da sigortalatın!

Esin ÇETİNEL

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasının yanı sıra hastalığa özel sigortalar da artık çok popüler. Günümüzde kurumlar riskli hastalık sigortası için yaşa, cinsiyete ve tespit edilen riskli hastalık sayısına göre farklı fiyatlar uygulamaktadır.

Primler genel olarak bu kriterlere bağlı olarak bin TL ile 4 bin TL arasında değişmektedir. Sigorta şirketleri genellikle en sık görülen, riskli, uzun süre tedavi edilen ve maliyeti yüksek olan hastalıkları riskli hastalık sigortası ürünleri arasına dahil etmektedir. Bunlardan en sık görülenleri arasında kanser, MS, kalp hastalıkları, koma ve trafik kazası sonucu yaralanmalar yer alıyor. Sigorta şirketlerinin sizlere sunduğu poliçelerde bu hastalıklar detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Bu poliçede teminat fiyatını siz belirlersiniz. Yani sigorta poliçenizde yer alan hastalıklardan birinden muzdarip olmanız durumunda sigorta şirketinizin size ne kadar ödeyeceğine siz karar veriyorsunuz. Mesela 100 bin TL teminat satın aldınız ve bu süreçte bypass edilmeniz gerekiyorsa sigorta şirketi size bu bedeli ödüyor. Hayat sigortası ürünü olan riskli hastalıklar sigortasına sahip olan kişinin hayatını kaybetmesi durumunda bu bedel yakınlarına ödenir.

Ücretsiz hizmetler var

Bu sigortalarda asistans hizmetleri de mevcuttur. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte genel olarak diyetisyen, psikolojik danışmanlık, göz ve diş taraması, eczane tasarruf paketleri, ücretsiz ambulans, Mamografi ve PSA Testi, onaylı sağlık kuruluşlarında indirimler, indirimli veya ücretsiz gibi sağlık hizmetleri bulunmaktadır. asistans hizmetleri arasında yer almaktadır. Sigortanın bir diğer avantajı ise ödedikleri primleri vergi matrahından düşerek vergi avantajı sağlamasıdır.

Aileyi de sigortalıyor

Örneğin kritik hastalık sigortası ürünü olan NN Hayat ve Emeklilik, tehlikeli hastalıklar kapsamında iki teminat ürünü daha sunuyor. Her iki eserin de ölüm yardımı garantisi bulunmaktadır. NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Anna Grzelonska, kanserden korunma garantisi içeren ürünün yanı sıra kanser dahil 17 hastalığı içeren tehlikeli hastalıklar paketinin de bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kanserden korunma garantisi içeren ürünümüzle, 18-55 yaş arası insanları hedefliyoruz ve 17 hastalığı kapsayan ürünümüz 18-60 yaş arası insanlara yönelik.” “Yaş aralığındaki müşterilerimizi sigorta kapsamına alabiliyoruz” diyor.

Hızlı muayene hizmeti veriliyor

NN Hayat ve Emeklilik, “Ailemle Yıllık Hayat Sigortası” ürünüyle müşterilerinin aile üyelerini, eşlerini ve çocuklarını tek poliçede kanser veya 17 hastalık teminatıyla koruyabiliyor. Anna Grzelonska’nın verdiği bilgiye göre, sigortalının 90 günlük bekleme süresi dolduktan sonra, poliçede belirtilen risklerin veya özel koşulların gerçekleşmesi durumunda sigorta devreye giriyor. “Firmamız tehlikeli hastalıklar sigortası yaptıran müşterilerine de ‘Hızlı Muayene’ hizmeti veriyor” dedi.

MetLife’ın paketinde DSÖ tarafından kabul edilen 33 hastalık yer alıyor

MetLife Emeklilik ve Hayat, kritik hastalıklar kapsamında “Çok Şükür Hayat Sigortasısın” ürününü yayınladı. MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, çalışmanın kanserin yanı sıra kalp krizi, yüksek ateş (39 yaş üstü), trafik kazaları, akut solunum problemleri, ağır hastalık gibi Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen 33 hastalığı da kapsadığını söyledi. Alerjik anafilaktik rahatsızlıkları yaşayanlar olduğunu belirterek, “Neyse ki ‘İşte Varsın Hayat Sigortası’ ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Bu sigortadan 18-59 yaş arası tüm sağlıklı insanlar faydalanabiliyor. Sigortalımızın vefat etmesi halinde poliçede belirtilen tutar lehdarlara ödenir. Kaza veya hastalık sonucu maluliyet durumunda tazminat ödenir. Kanser tanısı ve buna bağlı cerrahi müdahale veya tıbbi tedavi durumunda teminat tutarı poliçe kapsamında ödenir.

“Yıllık prim 2200 – 2400 TL”

Pek çok acil durumda hastalığa bağlı acil ameliyat ve dahili yatış masrafları, hastane oda-yemek ve yoğun bakım masrafları da karşılanıyor. İyi ki Varsın Hayat Sigortası’nın yıllık prim ödemesi teminatlara ve cinsiyete göre değişmektedir. Örneğin 200 bin TL teminatlı bir poliçede 40 yaşındaki kadın için yıllık prim ortalama 2.200 TL, erkek için ise ortalama 2.400 TL oluyor. Ayrıca ‘Çok Yönlü Yardım’ hizmetinin içinde ücretsiz ambulanslardan anlaşmalı sağlık kurumlarında indirimlere, ücretsiz seyahat ve organizasyon hizmetlerine kadar pek çok hizmet yer alıyor.”

Hangi hastalıkları kapsıyor?

Sigorta şirketleri arasında farklılıklar olsa da riskli hastalıklar sigortası şu hastalıkları teminat altına alıyor: “Kanser, Kalp krizi, kol ve bacak kaybı, koma, kalp krizi, By-pass ameliyatı, körlük, MS, Organ nakli, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ), Aort Cerrahisi, Böbrek yetmezliği, Beyin Anevrizması Cerrahisi, büyük yanıklar, İnme ve felç. , Kalp Kapağı Değiştirme Ameliyatı, trafik kazaları, akut solunum sorunları, yüksek ateş.

Yüzde 25 indirim fırsatı

Türkiye Sigorta’nın bu kapsamda üç farklı sigorta ürünü bulunmaktadır: Kadınlara Yönelik Riskli Hastalıklar Sigortası, Riskli Hastalıklar Tedavi ve Tamamlayıcı Sigorta ve Genişletilmiş Riskli Hastalıklar Sigortası. Bu üç riskli hastalık sigortası için de kampanya düzenleyen Türkiye Sigorta, 15 Kasım’a kadar poliçe satın alanlara yüzde 25 indirim sunuyor. Kampanyadan 18-59 yaş arası kişiler faydalanabiliyor. Türkiye Sigorta’nın düzenlediği özel indirimli Riskli Hastalıklar Sigortası ürünleri arasında kanser, kalp krizi ve organ nakli gibi teminatlar yer alıyor. Kadın Riskli Hastalıklar Sigortası, rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi kadınlara özel riskli hastalıkları teminat altına alıyor. Paketlerden rastgele birini satın alan 40 yaş ve üzeri bireylere Mamografi ve PSA Testi de ücretsiz verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu