Haber

İlk astronotumuz dünya basınında: Türkler uzay kulübüne girdi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı tarihi bir yolculuğa çıktı. Gezeravcı’nın uzayda ilk sözü “Gelecek göklerdedir” oldu. olmuş.

İlk astronotumuzun Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yaptığı yolculuk dünya çapında geniş yankı uyandırdı.

CNN Uluslararası, “SpaceX ilk Türk astronotunu fırlattı” başlıklı haberde, görevin tamamı Avrupalı ​​astronotlardan oluşan ilk özel uzay görevi olduğu kaydedildi. Aralarında Türkiye’den gelen ilk astronotun da bulunduğu bir grup Avrupalı ​​astronotun uzaya çıktığı belirtildi. Astronot Gezeravcı’nın bir zamanlar Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yaptığı ve alçak Dünya yörüngesine ulaşan ilk Türk vatandaşı olarak tarihi bir kilometre taşına doğru yolda olduğu vurgulandı.

New York Times, Mürettebat arasında ilk Türk astronotun da bulunduğunu belirtti. Gezeravcı’nın, ilk Türk astronotu olarak ülkesinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmasını umduğuna ilişkin şu sözlerine dikkat çekildi: Bu uzay uçuşu yolculuğumuzun varış noktası değil, yolculuğumuzun sadece başlangıcıdır.

İngiltere merkezli Reuters Haber ajansı, “Türkiye’nin ilk astronotu da dahil olmak üzere mürettebat uzay istasyonuna uçtu” diye yazdı. Otonom olarak işletilen Crew Dragon’un Cumartesi sabahı erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşmasının beklendiğine dair bir not paylaşıldı. Haberde, “Türkiye, Alper Gezeravcı’yı göndererek ISS’nin konuk ülkeleri arasında seçkin ve büyüyen bir kulübe girmeye hazırlanıyor.” denildi. Söylendi.

Uzay alanında haber yayınlayan ABD merkezli şirket Uzay Adlı site, aslında ilk Türk astronotun uzay istasyonuna taşındığını okuyucularına duyurdu. Haberde, “Ax-3, Axiom Space’in Türkiye’nin ilk astronotu da dahil olmak üzere tamamı Avrupalılardan oluşan ilk mürettebatını taşıyor.” bilgiler paylaşıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli El Arabiya mürettebatın tamamının bir Türk dahil Avrupalı ​​astronotlardan oluştuğunu yazdı. Crew Dragon kapsülündeki astronotların Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldığı belirtildi.

Hindistan zamanları Haberde, “UUİ’ye giden ülkeler arasına katılmayı hedefleyen Türkiye, ülkenin ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirmek üzere 44 yaşındaki Türk Hava Kuvvetleri gazisi Alper Gezeravcı’yı istasyona gönderdi.” belirtti.

Almanca Alman Welle “Türkiye’nin ilk astronotu özel uçuşla ISS’ye gitti” başlıklı haberde, “Alper Gezeravcı, uzaya çıkan ilk Türk vatandaşı oldu.” söz konusu.

İngilizce Günlük posta “Türkiye’nin ilk astronotu da dahil olmak üzere tamamı Avrupalı ​​bir mürettebat, Perşembe günü SpaceX roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla yolculuğa çıktı.” söz konusu.

Amerikan haber ajansı İlişkili basınbu gelişmeyi “SpaceX, İsveçliler ve İtalyanlarla birlikte Türkiye’nin ilk astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlattı” başlığıyla aboneleriyle paylaştı.

Helenik Kathi Merini Gazete, “Türkiye, 44 yaşındaki Alper Gezeravcı ile ISS’nin seçkin ama büyüyen konuk ülkeleri arasına girmeye hazırlanıyor.” söz konusu.

Güney Çin Sabah Postası, “Türkiye’nin ilk astronotundan oluşan ekip, uzay istasyonuna uçuşa başladı.” manşetini yaptı.

İsrail merkezli Kudüs Postası, “Türkiye’nin ilk astronotu da dahil olmak üzere mürettebat uzay istasyonuna uçtu.” şu başlıkla okurlarının karşısına çıktı:

Fransızca Le Monde “Türkiye’nin ilk astronotu, bir İsveçli ve bir İtalyan ile birlikte 18 Ocak Perşembe günü SpaceX Falcon roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu