Ekonomi

İnşaat faaliyetleri yavaşladı

ANKARA (İGFA)– İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve üretiminin ardından kısa sürede stoklanmadan inşaatta da kullanılan Hazır Beton Endeksi’nde son veriler yayınlandı.

6 aydır pozitif seyreden Faaliyet Endeksi, Kasım ayında daralarak negatif tarafa geçmiş, Aralık ayında toparlansa da eşik değerini aşamamıştır.

6 aylık yükseliş döneminin ardından Kasım ve Aralık aylarında süreç tersine dönecek gibi görünüyor. Aralık ayında hem Beklenti hem de İnanç endeksleri negatif taraftaydı. Aralık ayında Beklenti ve İnanç Endekslerindeki değişim aktiviteye göre oldukça sınırlı kalırken, 2024 Ocak ayında aktivitede ciddi bir artış beklenmediği kaydedildi.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Türkiye’nin 2023 yılını konut satışlarında bir önceki yıla göre ciddi bir düşüşle kapattığını belirterek, ” Kasım ayındaki yüzde 20’lik düşüş, yılın tamamında yüzde 15 oldu.Bu düşüş Konut kredisi yani banka finansmanıyla yapılan satışlardaki yüzde 33’lük düşüşün etkisi büyük görünüyor.2023’te neredeyse tüm kredi türlerinde yaşanan erişim sorunu Konut satışları azaldı. Aynı zamanda enflasyona paralel olarak yıllık bazda yüzde 67 oranında artan inşaat maliyetlerinin de konuta olan talebi azalttığı yadsınamaz. Bu bir gerçektir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu