Haber

İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi

İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının 40’ıncı günü. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkezi hastanesi olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, yaptığı açıklamada, “İsrail ordusu şu anda bodrumda arama yapıyor. Hastane kompleksinin içine ateş edip bombalıyor.”

Filistin Sağlık Bakanlığı Hastaneler Müdürü Mohammed Zaqout da İsrail güçlerinin ilk olarak ameliyathane ve acil servislere baskın düzenlediğini belirtti. Hastanedeki bir görgü tanığı, “Hastanenin içinde 6 tank ve 100’den fazla asker gördüm. Ana acil servise girdiler, bazı askerler maskeliydi ve ‘hareket etmeyin’ diye bağırdılar.”

İsrail baskını kabul etti

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İsrail Savunma Kuvvetleri, istihbarat bilgilerine ve operasyonel gerekliliğe dayanarak Şifa Hastanesi’nde belirli bir bölgeye hassas ve hedefli bir operasyon yürütüyor.” Açıklamada, hastanede olduğu iddia edilen tüm Hamas üyelerinin “teslim olmaya” davet edildiği belirtildi. ABD yönetimi de kendi istihbaratının İsrail’in istihbarat bilgileriyle örtüştüğünü açıkladı.

Hamas baskından Biden’ı sorumlu tuttu

Şifa Hastanesi’ne düzenlenen baskının ardından Hamas’tan yapılan açıklamada, ABD’nin söz konusu açıklamasıyla aslında İsrail’e hastaneye baskın yapmasına yeşil ışık yaktığı belirtildi. Operasyondan tamamen İsrail ve ABD Başkanı Joe Biden’ın sorumlu tutulduğu vurgulandı.

“Hastanede çatışma görmek istemiyoruz”

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, hastane baskını sonrasında yaptığı açıklamada, “Hastaneye hava saldırısını desteklemiyoruz ve masum insanların, çaresiz insanların ve yaralıların bulunduğu bir hastanede çatışma görmek istemiyoruz” dedi. Hak ettikleri tıbbi bakımı almaya çalışan hastalar çapraz ateşte kalıyor. Hastaneler ve hastalar korunmalıdır.” “dedi.

Baskın öncesi yoğun bakıma saldırdı

Baskın öncesinde İsrail ordusu Şifa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesini hedef aldı. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı görüntüde, saldırı sonrası oluşan yoğun duman nedeniyle doktorların nefes almakta zorlandığı görüldü.

İsrail yönetimi Hamas’ın komuta merkezinin Şifa Hastanesi’nin altında olduğunu iddia ediyor. Hamas ise İsrail’in tezini reddediyor. – GAZZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu