Ekonomi

JPMorgan anketine göre kurumsal yatırımcıların kriptoya olan ilgisi beklentilerle çelişiyor

Investing.com – Geçen ay ABD’de spot Bitcoin ETF ticaretinin başlatılması, kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına yatırım yapması için yeni bir kapı açılması olarak yorumlandı. Bu değil JP MorganAnket beklentilerle çelişen bir sonuç verdi.

JPMorgan tarafından yakın zamanda yürütülen bir ankete göre kurumsal yatırımcıların önemli bir çoğunluğu kısa vadede kripto ticaretini düşünmüyor. Küresel banka, 4.000’den fazla kurumsal tüccarın katılımıyla yaptığı anketin ardından yıllık e-ticaret anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların %78’inin kripto para birimi alım satım planı yok. Yatırımcıların %9’u şu anda kriptoya yatırım yaptığını söylerken %12’si önümüzdeki 5 yıl içinde kripto ticareti yapmayı düşünüyor.

Ankette öne çıkan bir diğer sonuç ise kurumsal yatırımcıların Blockchain teknolojisine olan inancında zayıflama olduğu. Çalışanların yalnızca %7’si önümüzdeki 3 yıl içinde Blockchain teknolojisine olan inancını korudu. Geçen yılın anket sonuçlarında katılımcıların %25’i Blockchain’i gelecek vaat eden bir teknoloji olarak görüyordu. Bir yıllık süreçte Blockchain’e ciddi bir güven kaybı yaşanırken, yatırımcıların %61 oranında yapay zeka/makine öğrenimini ön plana çıkardığı görülüyor.

Kurumsal yatırımcıların kripto bölümüyle ilgili endişeleri devam ediyor

Kurumsal yatırımcıların kripto ticaretine ve Blockchain teknolojisine olan inancının zayıf kaldığını gösteren anket sonucuna göre sektörel dezavantajların hala önemli bir risk unsuru olarak görüldüğü söylenebilir. Öncelikle güvenlik ihlalinin aşılamaz bir sorun olmaya devam etmesi yatırımcılar için endişe kaynağıdır. Öte yandan sektöre yönelik düzenleme eksikliği belirsizlik yaratmaya devam ediyor.

Öte yandan, düzenlemeye tabi borsalarda işlem görmeye devam eden spot Bitcoin ETF’lerinin istikrarlı büyümesi devam ettikçe bu eğilimin önümüzdeki aylarda artacağı öngörülüyor. EthereumETF’ler dahil diğer altcoin bazlı ETF’lerle devam etmesi durumunda sektöre olan ilgi daha da artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu