Haber

Kobanê Vakası: Görüş açıklandı

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen Kobanê Davası’nda savcı savunmalar bitmeden mütalaasını okumaya başladı. Kararı protesto eden avukatlar ve tutuklu siyasetçiler salonu terk etti.

Mezopotamya’nın haberine göre, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen protestolarla ilgili olarak, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen başta olmak üzere HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklandı. Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş. Şahsın yargılandığı Kobanê Davası’nın 24. duruşmasının üçüncü celsesi Sincan Cezaevi Yerleşkesi Duruşma Salonu’nda görülüyor. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin gördüğü davanın duruşmasına siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

SAVCI GÖRÜŞÜNE İTİRAZ

Duruşmaya Sincan Bayan Kapalı Cezaevi’ndeki bazı siyasetçiler gelirken, farklı cezaevlerindeki siyasetçiler de Ses ve Peyzaj Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Duruşma, mahkemenin ikinci devrede verdiği ara kararın okunmasıyla başladı. Tez ofisi vakıfla ilgili mütalaasını okumaya başlarken, tutuklu siyasetçiler savunmak istediklerini dile getirdiler ve mütalaa okumasına devam edildi.

AVUKATLAR VE SİYASİLER SALONU ÇIKARDI

Bu sırada tutuklu siyasetçiler ayağa kalkıp alkışlayarak kararı protesto etti. Protestolar devam ederken tez ofisi mütalaasını okudu. Mahkeme başkanının “Dinlemek istemeyen gidebilir” demesi üzerine salondaki tutuklu siyasetçiler alkışlar, zılgıtlar ve “Jin, jiyan azadi”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlarla salonu terk etti. , “Direnerek kazanacağız”. SEGBİS’e katılan tutuklu siyasetçiler de “Jin, Jiyan, Azadî” sloganlarıyla bulundukları odadan ayrıldı. Salondaki katılımcılar ve avukatlar söz konusu durumu ayakta alkışlayarak protesto etti. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Kurulu Eş Sözcüsü Avukat Nuray Özdoğan, “Alın, seçim beyannamenizi verin.” Daha sonra avukat ve ortakları salondan ayrıldı. Tutukluların salondan ayrılmasının ardından tutuklu siyasetçilerin sloganları ve zil sesleri mahkeme salonunun alt katından duyulmaya devam etti.

Savcı Cemalettin Şimşek boş salonda 13 maddelik mütalaasını okudu. Savcı Şimşek’in görüşüne göre HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, aralarında isimlerin de bulunduğu 36 kişi için en az birer müebbet hapis talep etti.

TUTUKLAMA TALEP

TMK kapsamında tutuklama kararı çıkaran Savcı Ayhan Bilgen, Bircan Yorulmaz, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, İbrahim Binici, Mesut Bağcık, Pervin Odacı, Nezir Çakan, Sırrı Süreyya Başkan, Sibel Akdeniz, siyasilerin tutukluluklarının devamını istedi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Cihan Erdal, Zeki Çelik için tutuklama kararının devamını istedi.

Görüşte, sağlık sorunları nedeniyle demans hastası olan Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk’ün CMK 109 kapsamındaki kontrol kuralı ile tahliyelerinin devamının istendiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu