Ekonomi

Kurutmaya bıraktıkları cennet hurmalarına adeta çocuk gibi bakıyorlar

Türkiye’nin Cennet Hurması’ gereksiniminin yüzde 35’ini karşılandığı Bilecik’te kurutmaya bıraktıkları cennet hurmalarına adeta çocuk üzere bakıyorlar. Hurmaların lezzetin daha yeterli olması için günde 3 defa masaj yapıyorlar.

Bilecik merkeze bağlı, Küplü, Başköy ve Bekdemir köylerinde bin dekar alanda yetişen ‘Cennet Hurması’ hasadı sona ererken, bereli eserleri kıymetlendirmek hedefiyle kurutma süreci başladı. Bu köylerin yüzde 70’inin geçim kaynağı olan hurma hasadında bu yıl yüzler gülerken, köylülerin üretimin artması için hurma kurutma tesisi, kantar ve kooperatifin kurulması istiyor. Yaşının toptan 8 TL’den köylerde kurusu ise 100 TL’den alıcı bulurken, yaklaşık 1-2 ay sürecek olan kurutma işleminde köylüler cennet hurmalarına çocuk gibi bakıyorlar. Hurmaların lezzetin daha iyi olması için günde 3 kere masaj yaparak, lezzetinin daha iyi olmasını sağlıyorlar.

“Bu yıl havalar soğuk olmaması ve güneş olduğu için daha çabuk kuruma oldu”

Küplü Köyü’nde yıllardır kurutma süreci yapan Hülya Dinçsoy, “Hurmalarımızın olağanda duble uzunluklarını koluyla toplayıp asılacak usulde kesiyoruz. Kopardıktan sonra asılacak formda bekletip yapraklarını kopartıyoruz. Birinci evvel hurmamızın şu alanını bu bıçakla yapıyoruz. Sonrasında patates soyacağı ile üstten aşağıya hakikat yaptığımız vakit aşağıya gerçek kuruması oluyor. Bu da daha lezzetli oluyor. İçi daha farklı oluyor. Sonra bunları kaynar tenceremizin içinde bulunan kekikli suyumuza atıyoruz. En fazla yarım dakika beklettikten sonra sapından tutup çıkarıp şu halde bağlayıp yerimize bağlıyoruz ve hava durumlarına nazaran 1 ya da 1 buçuk ayda yahut hava durumu daha berbatsa 2-3 ayda kurutmamızı alıyoruz. Bunlar 1 buçuk aylık. Zira bu sene nerdeyse yağmur hiç yağmadı. Güneş olduğu için daha çabuk kuruma oldu” dedi.

“Hurmaların berelilerini israfa gitmesin diye kurutmasını yapıyoruz”

Küplü Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş, 3 köyde hurma hasadının sona erdiğini bin 1200 tona yakın bir verim elde ettiklerini söyledi. Demirbaş, “Hurmamızı topladıktan sonra bereleri kıymetlendirmek maksadıyla kurutma yapıyoruz. Olağandan de kurutma yapıyoruz da bereleri ayırdıktan sonra israfa gitmesin diye kurutmasını yapıyoruz. Hurmayı aparatlara koyduktan sonra 3-4 günde bir hafifçe yokluyoruz. Masaj yapıyoruz hurmaya. Fazla değil çabucak süratli, süratli. Bu da daha süratli gelişmesini yani daha çabuk, daha verimli, daha kaliteli olmasını sağlıyor. Geçen seneye göre bu sene topladığımız hurma yüzde 200 arttı diyebilirim. Önümüzdeki sene yüzde 500 artacağına eminim. Zira kilosu bu sene 100 liradan kurusu alıcı buluyor. Olağan yaşı 8-9 lira, kurusu 100 lira. Bunu olağanda kimileri Bilecik’ten vatandaşlarımız, çevre illerimizden Eskişehir, Bursa, Kütahya’dan geliyorlar. Alıyorlar 50-60 kilo. Meskenlerine götürüyorlar. Biz onlara tanımlarını veriyoruz. Kendi kurutmalarını kendileri de yapıyorlar. Daha bereli olanları dilim, dilim kesiyoruz. Onlardan da cips yapıyorlar. Meyvemiz Allah’a şükürler olsun ki bu sene istediğimiz randımanı aldık” dedi.

“Başköy ve Bekdemir köylerin tamamı kurutma yapar”

Demirbaş, Küplü Köyü’nde 230 hane olduğu bunların 70’inin kurutma işlemi yaptığı anlayarak, “Genelde bizim köyümüzden hariç Başköy ve Bekdemir daha ağırlıklıdır. Bu köylerin tamamı yapar. Fakat nüfusu az olduğu için hep beraber Küplü’de toplanıyoruz. Küplü’de pazarlanıyor. Alıcılar Küplü’ye geliyor. Oradan da dağıtımı yapılıyor” dedi.

“Sapı olmayan hurmaları kasada kurutuyoruz”

Küplü Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş, sapı olmayan ipe asılamayan hurmaları da kasalarda kuruttuklarını anlatarak, “Bu hurmalarımız da atık olan hurmalar. Yani sapı olmayan hurmalar. Bunu da kasalarda kurutarak bu halde kıymetlendiriyoruz. Bunu hurma Türkiye’nin her tarafında kahvenin yanında kullanıyorlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir üzere Çanakkale üzere yurdun her tarafına veriliyor” dedi. – BİLECİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu