Teknoloji

PlayStation Vita Sonunda Android’e Geliyor

Android için çok sayıda konsol hikaye anlatıcısıyla, çocukluğumuzun en iyi oyun anılarından bazılarını yeniden yaşamak istiyoruz. Yıllardır emülatörler, yeni işletim sistemleri için eski oyunları seven ve oynamak isteyen kullanıcılar için çok değerli bir platform haline geldi.

Yıllardır masaüstü işletim sistemlerinde yer alan ve bilinen bir PlayStation Vita emülatörü olan Vita3K, bu kez resmi Android portuna kavuştu.

Vita3K projesi yolculuğuna 2018’de başladı. Geliştiriciler, yıllar içinde kademeli olarak daha fazla ek eklediler. Tabii ki her Vita oyununu çalıştıramasa da; Kişi 4, Uncharted. Çok beğenilen franchise’larını Hotline Miami ve daha fazlasına dayandırıyor.

Vita3K tarafından geliştirilen Android uygulamasının şu an temel seviyede olduğu biliniyor.

Üzerinde çalışılan proje daha kullanışlı bir arayüze sahip değil ve üst düzey yapımları desteklemiyor.

Bunların dışında prefecture versiyonu olan Adreno cihazlarda ve sadece Qualcomm chipsetlerde kullanılabilmektedir. Vulkan desteğiyle, Android’de sorunsuz bir deneyim sunabiliyor. Geliştirici Macdu, Vita3K PlayStation Vita hikaye anlatıcısının Android temas noktasının projesinin Discord kanalında herkese açık olarak yayınlanacağını belirtti. Geliştirici, kanalda bir APK dokümanı ve sonraki güncellemelerin yayınlanacağını ancak şu anda bir Play Store sürümünün beklenmediğini belirtti.

Vita3K şu anda yalnızca Android 7.0 Nougat veya sonraki sürümleri çalıştırmaktadır. Ayrıca Vulkan 1.0 veya sonraki sürümünü destekleyen 64 bit Android cihazlarda da çalışır. Proje açık kaynak olmasına ve GPLv2 altında lisanslanmasına rağmen, Android sürümünün kaynak kodu en az birkaç ay kullanılamayacak. Şimdilik yalnızca, bağlantılar vererek GitHub deposundan indirilebilen önceden derlenmiş APK’lar sunuyor.

Vita3K emülatörünün Android’e gelmesi, PlayStation Vita oyunlarını taşınabilir bir cihazda denemek isteyen oyuncular için oldukça heyecan verici bir haber oldu. Emülatörün hala bilinmemesine ve üzerinde çalışılmasına rağmen Android’e gelmesi proje için en değerli gelişmelerden biri. Gelecekte iOS’a gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu