Ekonomi

Tokyo çekirdek enflasyonu gevşedi, gelecekteki faiz artışları sorgulanıyor

Tokyo’da çekirdek enflasyon Mart ayında mütevazı bir yavaşlama göstererek %2,4’e geriledi ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) son dönemde negatif faiz oranlarından uzaklaşmasında potansiyel bir duraklamaya işaret etti. Daha geçen hafta sekiz yıldır sürdürdüğü negatif faiz politikasından uzaklaşan merkez bankası, şimdi daha fazla faiz artışı konusunda temkinli davranabilir.

Cuma günü açıklanan veriler piyasa beklentileriyle uyumlu ve Şubat ayındaki %2,5’lik artışın ardından geldi. Fiyat artışındaki bu yavaşlama temel olarak hammadde maliyetindeki düşüşe bağlanıyor. Taze gıda ve yakıt gibi değişken fiyatların hariç tutulduğu daha geniş kapsamlı bir fiyat eğilimi göstergesi de Mart ayında %2,9’luk bir artış kaydederek Şubat ayındaki %3,1’lik artışa kıyasla hafif bir düşüş gösterdi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda daha önce yaptığı açıklamada merkez bankasının negatif faizleri sonlandırma kararında güçlü talebin ve daha yüksek ücret beklentisinin etkili olduğunu, bunun da mal ve hizmet fiyatlarında sürekli artışa yol açtığını ifade etmişti. Ueda ayrıca enflasyonun tahminleri aşması ya da fiyat görünümü risklerinde önemli bir artış olması halinde BOJ’un daha fazla faiz artırımını değerlendirebileceğini belirtmişti.

Büyük firmaların bu yılki önemli ücret artışları, Japonya’nın enflasyonu BOJ’un %2’lik hedefi civarında tutma olasılığını artırdı. Bununla birlikte, artan yaşam maliyetleri nedeniyle tüketimin zayıfladığına dair işaretler, Japonya’nın ekonomik toparlanmasının sağlamlığına ilişkin endişeleri artırmıştır.

Buna ek olarak imalat sektörü, Toyota Motor (NYSE:TM) ve iştirakindeki üretim ve sevkiyat kesintileri nedeniyle fabrika üretiminin düşük kalması ve imalat sanayindeki önemli rolleri nedeniyle daha geniş ekonomik etkilere yol açabilecek zorluklarla karşı karşıya.

Japonya, güçlü sermaye harcamalarının tüketimdeki zayıflığı dengelemesiyle bir önceki yılın son çeyreğinde yıllık bazda %0,4’lük ekonomik genişlemeyle teknik bir resesyondan kıl payı kurtulmuştu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu