Ekonomi

Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) taşınma süreciyle ilgili olarak, “Binalar bitti. İçeride bazı düzenlemeler var. İnşallah olacak duruma gelecekler.” yıl sonu veya ocak ayı civarında taşındı. Özellikle Merkez Bankası binası büyük ihtimalle İstanbul’un yeni simgesi olacak.” dedi.

Aşan, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada IFC’ye geçiş süreci ve katılım finansı sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Özellikle kamu bankalarının şu anda bile taşınacak durumda olduğuna dikkati çeken Aşan, “Binalar bitti. İçeride bazı düzenlemeler var. İnşallah yıl sonu ya da Ocak ayında taşınacak duruma gelirler.” ve muhtemelen hareket etmeye başlayacaklar.” dedi.

Çevre düzenlemesinin yapılacağını ve çok geniş bir alanda büyük bir proje olduğunu ifade eden Aşan, “İçeri girdiğinizde çok gururlanıyorsunuz. Özellikle Merkez Bankası binası büyük ihtimalle İstanbul’un yeni simgesi olacak. İkonik bir yapı. Bina, mimarisi çok güzel, açıldığında hızla faaliyete geçeceğini ve önemli bir doluluk yakalayacağını düşünüyoruz” dedi. dedi.

İstanbul’un zaten bir finans merkezi ve bölgenin gözbebeği olduğunu vurgulayan Aşan, IFC’nin bunu daha etkin hale getireceğini ve biraz daha maliyet katacağını söyledi.

Tüm düzenleyici kurumların ortada olmasının değerine değinen Aşan, böyle bir alan oluşturulurken ve bu alana özel yasal düzenleme yapılırken daha önce İstanbul’da olmayan finansal ürün ve faaliyetlerin İstanbul’a getirilmesini sağlayacağını kaydetti. .

“Hedefimiz katılım finansmanının sektördeki payını yüzde 15’e çıkarmak”

İştirak finansmanına ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Göksel Aşan, şunları kaydetti:

“Katılım Finansmanı Strateji Belgesi epey ses getirdi. Çok olumlu yorumlar da alıyoruz. Belli ki ülkenin bir kısmı bunu bekliyordu ve bir ihtiyacı gideriyor gibi. Bu alanın düzenlenmesi başlı başına bir mesajdır Bankacılık veya sermaye piyasaları Bankacılığın bir modülü olarak ele alınmayan, kanunlarında yer alan konulardan ziyade daha açık ve anlaşılır bir kesimin olması başlı başına bir mesajdır. Bizim için en kritik sorunlardan biri bu bölümün toplum nezdindeki güvenilirliğini artırmaktır.Bu şubenin birincil müşterileri faize duyarlı muhafazakar kişilerdir.Onların yan finansmanıBir şekilde kurumlarına olan güvenimizi artırmamız gerekiyor.Baktığımız zaman Bir sorunda burada kilit önemin topluma bu güveni verecek kurumsal bir yapı olduğunu düşünüyoruz.O yönde kritik olan bir çalışma var.Öte yandan biz subsidiar y finans kuruluşları, ortaya çıkıp kendi birliklerini kuruyorlar. yaratmak için çok çalışıyoruz. Affiliate finansmanının hepsinin bir araya geldiği bir yapı ile büyüyebileceğini düşünüyoruz.”

“Önümüzdeki yıl tüm bankacılık iştirak bankacılığı olacak” yorumlarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Aşan, “Amacımız net, sektördeki payımızı yüzde 15’e çıkarmak. 2025’e kadar inşallah bunu başaracağız. Bankacılığımız diyelim. sistemi, finansal sistemi ve tasarrufçuları tercih ediyor ve payımız yüzde 51 oldu. Bunun nesi var, zararı ne, büyütebilirsek ne güzel bir alanı büyüteceğiz” dedi.

“Halka arzlara yatırımcı talebi çok güçlü”

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, sermaye piyasalarından şirketlerin daha fazla kaynak ve imkana sahip olduğu bir ortam hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Borsada büyük sanayi şirketlerinden sadece 100 tanesinin işlem gördüğüne işaret eden Ergün, bu nedenle önemli şehirleri ziyaret etmek istediklerini belirterek, Borsa İstanbul’un birçok yönden kendileri için önemli bir alternatif olduğunu anlattı.

2021’de 33, bu yıl ise 47 halka arz yaptıklarına işaret eden Ergün, “Önümüzdeki yıl bu sayının artarak devam etmesini hedefliyoruz. Halka arzlara yatırımcı talebi oldukça güçlü. Son 2 yıla baktığımızda Halka arzlarda yatırımcı sayısı 600 bini bulabilir.” dedi.

Halka arz süreçlerinde firmaların yanında olduklarını vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

“Biz büyük sanayi şirketlerimize hizmet verirken ‘borsaya giden yolda taşları temizlemek istiyoruz’ diyoruz, KOBİ’ler ise start-up şirketlerimize daha küçüklerimizin yer aldığı bir girişim sermayesi piyasası sağlıyor. gelecekte halka arz potansiyeli olan ancak şu anda hazır olmayan şirketler bir süreç görebilirler.Yeni bir Tebliğ oluşturulması konusunda SPK ile birlikte çalışıyoruz. Böylece şirketlerimiz hem yatırımlarını gerçekleştirerek büyüyerek hem de kurumsallaşarak halka arza hazır hale gelecekler.En kısa zamanda SPK desteği ile bu pazarı açmayı planlıyoruz.”

“Önümüzdeki dönemde önemli teknoloji yatırımları yapacağız”

Korkmaz Ergun, yurtdışı çıkarları açısından öncelikli amaçlarının teknoloji ihraç etmek değil, gittikleri yerlerden yatırımcıyı ülkeye getirmek ve oradaki büyük firmaları borsaya kazandırmak olduğunu vurguladı.

Abu Dabi borsasına teknoloji ihraç ettikten sonra ticari bağlarını da geliştirdiklerini ve fon kurduklarını anlatan Ergün, buradaki yatırımcıların doğrudan Borsa İstanbul’a bağlanmasının önünü açtıklarını söyledi.

Türkmenistan borsasının teknoloji konusunda yardım istediğini bildiren Ergün, burada amaçlarının Türkmenistan’daki büyük doğal gaz şirketlerinin halka arzı söz konusu olduğunda diğer borsalara göre iyi bir alternatif olmak olduğunu söyledi.

Sudan’ın da altın borsası kurma talebiyle geldiğini anlatan Ergün, “Belki oradan altınları çıkarıp, Sudan’ın altınlarını da kurduğumuz uluslararası depolama merkezinde depolayarak ülkemizin rezervlerine bu anlamda katkı sağlayabiliriz. depo.” söz konusu.

İleride ciddi teknoloji yatırımları yapacaklarını dile getiren Ergün, “Borsamızda önemli bir kapasite artışı içindeyiz. 2017’de 3,7 milyar sipariş alırken bu yıl 12 milyara yakın siparişle karşılaştık. İnşallah. 2023 ve sonrasında da yeni çalışmalarla yatırımcıların karşısında olmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yatırımcı testi merkezileştirildi

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül de sermaye piyasalarının sadece arz yönlü değil talep yönlü de geliştiğini söyledi.

Bu yıl yatırımcı sayısının 3,5 milyona yaklaştığına işaret eden Gönül, başvurular incelendiğinde şirketlerin sermaye piyasalarına olan talebinin arttığını ve sermaye piyasalarına endişeyle bakma sürecini atlattıklarını söyledi.

Gönül, şu anda firmalarla çok yakın temas halinde olduklarını belirterek, “Onlara halka arzı ve sermaye piyasalarını anlatmaya çalışıyoruz. Daha kolay ve sürdürülebilir finansmana ulaşmanın imkanını bilgi ile anlatacağız.” söz konusu.

2023 halka arzları için rakam vermenin yanlış olmayacağını ancak başvuruların güçlü olduğunu dile getiren Gönül, mevcut başvurularda gördüklerine kıyasla sektörden, reel sektörden ve yatırımcılardan çok önemli bir iyilik geldiğini söyledi.

Gönül, yerli yatırımcının borsaya talebiyle sosyal medya düzenlemelerinin devam ettiğini belirterek, sosyal medyadaki bazı hesaplarda vatandaşın hedef alındığını kaydetti.

Sosyal medyadaki paylaşımların ardından kapalı kümelerde fiyatları kendi çıkarlarına göre şekillendirmeye çalışanların olduğuna dikkat çeken Gönül, onların işinin bunlarla uğraşmak olduğunu söyledi.

Gerekli yasal düzenlemelerle finansal okuryazarlığın artırılması için çaba sarf ettiklerini belirten Gönül, sosyal medyada milyonlarca hesabın bulunduğuna ve hepsini engelleyecek imkanlarının bulunmadığına dikkat çekti.

Gençlerin ve ev hanımlarının finansal okuryazarlığını geliştirmenin ayrı bir hedef olduğunu kaydeden Gönül, “Bundan sonraki yol haritamızda yapmak istediğimiz en önemli şey finansal okuryazarlığı tek çatı altında örgütlemek.” değerlendirmesini yaptı.

Yatırımcılara ulaşmanın değerinden bahseden Gönül, “Bunun belli yolları var. Madem sosyal medyada bazı hesaplar bu işi manipüle ediyor. Sosyal medyayı da çok güçlü hale getirerek kullanmamız gerekiyor. Bu konuda çalışmalara başladık. sorun.” söz konusu.

SPK Lideri Gönül, bu sertifikaların onaylanması ve geçerliliğinin sağlanması yolunda paydaşlarıyla fikir alışverişinde bulunmaya devam ettiklerini ve çok kısa süre içerisinde hedeflerine doğru yürümeye başlayacaklarını belirtti.

Belgelendirme için üç bakanlık ile çalıştıklarını ve protokol çalışmalarının olduğuna dikkati çeken Gönül, bir firma tarafından hazırlanan eğitimlerin ardından belgelendirme sürecinin başlayacağını söyledi.

Borsaya gelenlerin belli bir sınavdan geçmesi gerektiğini hatırlatan Gönül, “Kısa sürede bu sınavı merkezileştiriyoruz. Bu sayede bireyler daha ciddi bir sınavdan geçtikten sonra borsada yatırımcı olabilecekler. Ölçek.” söz konusu

Bankacılık dışı finansmanda yüzde 20 pazar payı hedefi

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Lideri Ali Emre Ballı da 2022 yılında bankacılık dışı finans sektörünün işlem hacminin yüzde 82 arttığını belirterek, önümüzdeki yıl büyümek için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Bankacılık dışı finans sektörünün şu anda yüzde 14 olduğunu belirten Ballı, önümüzdeki yıl pazar paylarını yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ballı, bankaların finanse ettiği riskleri bankacılık dışı finans departmanı ile paylaşarak ve buradan gelen eki reel şubeye aktararak reel sektöre daha fazla destek olabileceklerini öngördüklerini belirten Ballı, departmanın son dönemde ihtiyaçları karşılamaya başladığını ifade etti. Reel sektörün finansman ihtiyacı Takasbank kredileri ile karşılanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu