Ekonomi

Vestis hisseleri kazançların kaçırılması ve beklentilerin düşürülmesiyle %20 değer kaybetti

ATLANTA – Önde gelen üniforma ve işyeri malzemeleri tedarikçisi Vestis Corporation (NYSE: VSTS), Wall Street beklentilerinin altında kalan ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayarak hisse senedi fiyatında %21’lik keskin bir düşüşe yol açtı.

Şirket, 0,23 $’lık analist konsensüsünün önemli ölçüde altında, 0,13 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Çeyrek geliri 705,4 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 728,65 milyon dolar olan beklentinin altında kaldı.

Yıldan yıla (YoY) %0,9’luk mütevazı gelir artışı, döviz etkilerinden ve bir önceki yılın geçici enerji ücretinden arındırıldığında %2,8’lik bir büyüme ile sonuçlandı.

Gelirdeki düşüşe rağmen şirket, mali yılın ilk yarısında işletme nakit akışının yıllık %85 artışla 127,5 milyon $’a ve serbest nakit akışının %107 artışla 97,7 milyon $’a ulaştığının altını çizdi.

Stifel analistleri bir notta, “Kazanç sonuçları oldukça kötü görünüyor ve hisselerin bugün hızla düşmesini bekliyoruz – bizim görüşümüze göre yatırımcıların bir geri dönüş için imzaladıkları şey bu değil” dedi.

Vestis Başkanı ve CEO’su Kim Scott, şirketin performansının beklentileri karşılamadığını kabul etmekle birlikte, iyileşen nakit akışının da gösterdiği gibi iş modelinin gücünü vurguladı.

Scott, “Kısa vadeli zorlukların üstesinden gelirken 2024 mali yılı beklentilerimizi düşürüyor olsak da, işimiz genelinde faaliyet eğilimleri iyileşiyor” dedi. Şirket, 2024 mali yılı görünümünü revize etti ve şimdi %1 düşüş ile sabit arasında bir gelir artışı beklerken, düzeltilmiş FAVÖK marjının %12,0 ile %12,4 arasında olmasını öngörüyor.

Vestis ayrıca lojistik optimizasyonu ve güzergahlarda çapraz satış yoluyla müşteri penetrasyonu da dahil olmak üzere stratejik girişimlerinde ilerleme kaydettiğini bildirdi. Şirket, öncelikli olarak disiplinli sermaye tahsisine ve borçların azaltılmasına odaklanmaya devam ederken, güçlü serbest nakit akışı dönüşümü ve serbest nakit akışının net gelire oranının %100’e eşit veya daha yüksek olmasını bekliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İkinci çeyrekte Vestis, 45 milyon dolarlık gönüllü ön ödeme de dahil olmak üzere borcunu 54 milyon dolar azaltarak 2023 mali yılı sonunda 3,95x olan net kaldıraç oranını 3,82x’e düşürdü. Ayrıca şirket, 800 milyon dolarlık 2 yıllık Vadeli Kredi A-1’i 800 milyon dolarlık yeni bir 7 yıllık Vadeli Kredi B-1 ile başarılı bir şekilde yeniden finanse ederek borç vade profilini önemli ölçüde uzattı.

Piyasanın kazançların kaçırılmasına ve beklentilerin düşürülmesine verdiği olumsuz tepki ani oldu ve Vestis hisseleri açıklamanın ardından %21 düştü. Bu keskin düşüş, yatırımcıların şirketin kısa vadeli zorluklarına ilişkin endişelerini ve mali yıla ilişkin revize edilmiş beklentilerini yansıtıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habernurdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu