Teknoloji

Yok Olduğu Düşünülen Bir Güvercin Türü Yeniden Keşfedildi

Bundan tam olarak 140 yıl önce, birinci olarak Papua Yeni Gine’de keşfedilen ve o günden beri bir daha izine rastlanmadığından dolayı türünün yok olduğu var sayılan bir güvercin türü, bir keşif takımı tarafından tekrar keşfedildi.

Hem de tıpkı yerde, Papua Yeni Gine’nin doğu kıyısı açıklarında yer alan D’Entrecasteaux takımadalarına ilişkin engebeli bir ada olan Ferguson adasında. Kuş, birinci olarak 1882 yılında da bu bölgede belgelenmişti.

Siyah Enseli Sülün çeşidinin tekrar keşfi, bilim insanları için heyecanlandırıcı bir olay oldu

Black-naped pheasant pigeon (Siyah enseli sülün) olarak isimlendirilen bu güvercinin boyutu büyük, kuyruğu bir epey geniş ve kendisi karada yaşayan bir çeşit. Siyah enseli sülün hakkında bilim insanlarının bildikleri çok az ve hâlâ çeşidinin kaybolma tehlikesi mevcut.

Siyah enseli sülünün tekrardan keşfi, bilim insanları için kuvvetli bir süreç oldu. Aylar süren araştırmanın akabinde adaya yerleştirilen ‘kamera tuzakları’ ile siyah enseli sülün cinsinin fotoğrafının yakalanması, bilim beşerlerine bir tek boynuzlu at keşfetme hissi vermiş.

Ancak keşfin en büyük olayı, tabii yıllardır yok olduğu düşünülen bir cinsin ortaya çıkmasının yanı sıra, soyu tükenmiş olduğu düşünülen başka kuş tiplerinin hâlâ bir yerlerde olduğuna dair umut verici olması. Kim bilir, tahminen insanlığın gözü önünde olup da görmediğimiz kaç tane canlı tipi vardır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu