Haber

ALES 2023 NE ZAMAN: ALES sınavı ne zaman, hangi aydayız? ALES sınavı bu yıl ne zaman yapılacak? İkinci ALES sınavı ne zaman?

ALES ne zaman? Sorusu, sınava girmeyi hedefleyen adaylar tarafından arama motorlarında aktif olarak sorulur. Akademik Çalışan ve Lisansüstü Eğitim Sınavı mesleki amaçlı bireyler için büyük önem taşımaktadır. Bu haberde birçok kişi tarafından merak edilen ALES ne zaman? Sorunuzu cevapladık. Peki ALES NE ZAMAN 2023: ALES sınavı ne zaman, hangi ayda? ALES sınavı bu yıl ne zaman yapılacak? İkinci ALES sınavı ne zaman?

ALES NE ZAMAN 2023?

2023 yılının ikinci ALES sınavı 20 Ağustos’ta, son sınavı ise 19 Kasım 2023’te yapılacak. Yılda üç kez yapılan ALES sınavının ilk oturumu 16 Nisan 2023’te yapıldı.

ALES KAÇ SORU, KAÇ DAKİKA?

Öğretim Görevlisi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 50 sayısal ve 50 sözel sorudan oluşan iki testten oluşmaktadır. 100 sorudan oluşan bu sınav için adaylara cevaplamaları için 150 dakika (2,5 saat) verilir.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

ALES, Öğretim Görevlisi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinmektedir. ÖSYM tarafından yılda 3 kez yapılan ALES’ten alınan puan, ilan tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu