Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Rusya’yı Ukrayna’yı tahıldan yoksun bırakmakla suçladı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, dünyayı Ukrayna tahılından mahrum bıraktığını savunarak Rusya’yı eleştirdi.

Baerbock, Rusya’nın saldırgan tutumunu Twitter’da eleştirerek, “(Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin sadece Karadeniz Tahıl Girişimi’ni havaya uçurmakla kalmadı. Şimdi liman kenti Odessa’yı defalarca bombalıyor. Dünyayı Ukrayna tahılından mahrum ediyor. aynı zamanda dünyanın en fakir insanlarını da vuruyor.” ifadesini kullandı.

Karadeniz üzerinden rota değiştirmenin neredeyse imkansız olduğuna işaret eden Baerbock, “Alternatif ulaşım yolları bulmak için elini taşın altına koyan Volodomir Zelenskiy’i ve Ukrayna’yı destekliyoruz. Avrupa Birliği, bu gemi, demiryolu veya karayolu ile yapılabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Odessa kentinde Rusya’ya yönelik “terör eylemi hazırlığı” yaptığı gerekçesiyle yüksek hassasiyetli füzelerle misilleme saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğunu ve ilgili koşullar yerine getirildiğinde Rusya’nın anlaşmaya geri döneceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu