İş

Türkiye ile BAE Arasında İmzalanan İşbirliği Anlaşmaları

“İMZALANACAK YENİ METİNLER, İŞBİRLİĞİMİZİN SÖZLEŞME TEMELLERİNİ GÜÇLENDİRECEKTİR”

BAE ile diplomatik ilişkilerin 50. yıldönümünde yakın diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesinden memnuniyet duyduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak mutabakat zaptı ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine ulaşacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üst Düzey Stratejik Konsey mekanizması ile ilişkilerimizin düzenli ve en üst düzeyde yürütülmesini sağlayacağız. Anlaşmanın iş dünyamıza tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde fayda görüyoruz. İmzalanacak yeni metinlerle işbirliğimizin sözleşmesel zemini güçlendirilecek.Teşvik, güvenlik, yenilenebilir enerji ve ulaşım gibi alanlarda hukuki altyapıyı güçlendirmek istiyoruz.”

BAE’nin Uluslararası Anadolu Kartalı 2023 Tatbikatına 4 F16 ve 80 personel ile katılmasının savunma alanındaki bağlantıların somut bir örneği olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin IDEX ve NAVDEX Savunma Sanayiine sağladığı yoğun katılımın Abu Dabi’de düzenlenen fuarlar ve Türk firmalarına gösterilen ilgi. tatmin edici olduğunu söyledi.

25-28 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF ile bu işbirliğinin daha da ileriye taşınacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Uluslararası Kitap Fuarı’na “onur konuğu” olarak davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu iş birliğini bu yıl Abu Dabi’de Türk Kültür Merkezi’ni açarak taçlandırmak istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli alanlarda alınacak kararların ve imzalanacak anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Türkiye ile BAE arasında yatırım, ekonomi, sanayi, savunma, hukuk, yargı, yenilenebilir enerji ve uzay sanayi alanlarında 13 adet mutabakat zaptı imzalandı.

mezitli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu