Ekonomi

Döviz kuru sonrası makas açılıyor: ‘Piyasada 1240 lira olan altın alınıp satılamaz’

Altına ilgi Borsa İstanbul’da da kendini göstermeye başladı. Borsa İstanbul’da kolay ve hızlı işlem görmesi nedeniyle son günlerde tercih edilmeye başlanan ve GOLD.S1 koduyla işlem gören Mint Altın Sertifikalarındaki fark dikkat çekti.

Altın sertifikasının hacmi de hisselerle yarıştı. Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Piyasası’nda işlem gören Darphane Altın Sertifikası ve Londra’da işlem gören USD/TL fiyatı ile 1240 TL civarında olan gram altının ortasındaki makas 200 lirayı geçti. . Bu değil Uzmanlar bu fiyattan altın almak için bir platform olmadığını, gerçek gram altın fiyatının Kapalıçarşı fiyatı olduğunu ve bunun 1370 TL’ye kadar çıktığını söylüyor.

3 farklı makas

Dünya gazetesinden Birol Bozkurt’un haberine göre 0,01 gram altına tekabül eden Altın Senedi fiyatı 14,44 TL’ye ulaşırken, 1 gram altına tekabül eden 100 adet sertifikanın fiyatı ise 1444 TL oldu. Ancak spot piyasada gram altın fiyatı 1240 TL seviyesinde yer aldı. Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar, normal şartlarda altın sertifikalarının piyasa ile birebir fiyatlanması gerektiğini söylerken, son dönemde serbest piyasa ile Merkez Bankası tarafından açıklanan kur arasındaki fark nedeniyle serbest piyasa kuru uygulanmaya başlandı. altın sertifikalarında dikkate alınacaktır. Yatırımcıların altın sertifikalarına yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, altın sertifikalarının hacminin hisse senetleriyle yarıştığının altını çiziyor.

Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Piyasası’nda işlem gören Darphane Altın Sertifikası (GOLD.S1) ile piyasada gram altın fiyatının ortasındaki fark açılmaya başladı. 0,01 gram altına tekabül eden altın sertifikasının fiyatı bugün 14,44 TL olurken, 1 gram altına tekabül eden 100 adet altın sertifikasının fiyatı ise 1,444 TL oldu. Gün içinde bile sertifikada 14.51 TL seviyeleri görüldü.

Spot piyasada gram altının fiyatı 1.240 TL seviyesinde yer alıyor. Geçen yıl 21 Kasım’da Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü, Darphane Altın Sertifikalarını 10,48 TL’den halka arz etti. Yastık altı yatırımlarını ekonomiye kazandırmayı hedefleyen ALTIN.S1 yatırım aracı, sürece açıldığı günden bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 37 getiri sağladı. Nane Altın Sertifikasına ilgi son 1 ayda yüzde 11 seviyesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu