Ekonomi

Tam 50 trilyon metreküp doğal gaz! Kardeş ülke resmen açıklandı

Kanıtlanmış doğal gaz açısından dünyada 4. sırada yer alan kardeş ülke Türkmenistan’ın tahmini 20 milyar tonun üzerinde petrol ve 50 trilyon metreküpün üzerinde doğal gaz rezervi bulunuyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkmengaz Devlet Kurumu Başkanı Batir Amanov, Türkmenistan’ın güneyindeki Galkinler gaz sahası rezervinin 27.4 trilyon metreküp olduğunu açıkladı.

TAM 50 MİLYAR METRE KÜP DOĞALGAZ!

Türkmengaz Devlet Kurumu’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Türkmengaz Devlet Kurumu Lideri Amanov, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen Türkmenistan’ın elektrik sektörüne yabancı yatırımcı çekme konulu forumda konuştu.

Ülkenin petrol ve doğal gaz kolu hakkında bilgi veren Amanov, Türkmenistan’ın iddiası olarak 20 milyar tondan fazla petrol ve 50 trilyon metreküpten fazla doğal gaz rezervine sahip olduğunu belirtti.

27,4 trilyon metreküp olarak tahmin ediliyor

Amanov, bu rakamlara göre Türkmenistan’ın bugün dünyada kanıtlanmış doğal gaz rezervleri açısından Rusya, İran ve Katar’ın ardından dördüncü sırada yer aldığını kaydetti.

Türkmenistan’ın akaryakıt ve elektrik sektörü başta olmak üzere ekonomide büyük iş birliği fırsatları sağlayacak doğal kaynaklara sahip olduğunu vurgulayan Amanov, “Şu anda pilot üretim aşamasında olan Galkyns sahasında 27,4 trilyon metreküp olarak tahmin edilen gaz rezervi bulunuyor. yanındaki Yağlar ve Garakel yatakları ile birlikte.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu