Haber

Hac için sahte kayıt oluşturan firma yetkililerine operasyon: 10 şüpheli yakalandı

HAC hizmeti veren kimi firmalar yetkilileri hakkında uydurma hacı kaydı oluşturarak elde ettikleri kontenjanlar için fahiş fiyatlar uygulayarak sahtecilik ve dolandırıcılık yaptıkları argümanıyla İstanbul merkezli 3 vilayette operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonlarda 10 kuşkulu yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Soruşturma Ofisi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, hac/umre hizmeti sunan birtakım firmaların  haksız kontenjan elde etme ismine bireylerin bilgisi dışında kimlik bilgilerini kullanarak uydurma hacı kaydı oluşturdukları, düzmece feragat dilekçeleriyle kontenjan elde ederek yedek listeden yönlendirilen gerçek hacılara fahiş fiyat uyguladıkları ve uydurma kayıtların diyanet işçisiyle irtibatlı biçimde yapıldığı belirlendi.

112 KİŞİNİN ŞİKAYETÇİ OLARAK TABİRİ ALINDI

Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişlerince de doğrulanan tespitler sonucu Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü gruplarınca yapılan çalışmalarda, hakkında ıslak imzalı geçersiz dilekçe yazılan 112 kişinin şikayetçi olarak tabiri alındı. Şikayetçiler, hac kaydından haberlerinin olmadığı ve imzaların kendilerine ilişkin olmadığını belirttiler. Bunun üzerine şikayetçilerin alınan imza ve yazı örnekleriyle, geçersiz dilekçeler eksper incelemesine tabi tutularak dilekçelerin tamamının uydurma olduğu delillendirildi.

3 VİLAYETTE OPERASYON

Tespitler üzerine savcılığın talimatıyla bugün firma yetkilisi 14 şüpheliden 11’i hakkında “Nitelikli dolandırıcılık” ve “Özel belgede sahtecilik” hatalarından gözaltı kararı verildi. İstanbul merkezli 3 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 10 kuşkulu yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu